25.03.2024

Dejavnost varstva in oskrbe hišnih živali

Varstvo, nega in oskrba hišnih živali je sanjski poklic za ljubitelje živali. Povpraševanje po teh storitvah iz leta v leto narašča. Eni so mnenja, da je razlog naraščanje povečano število hišnih živali. Po vsej verjetnosti pa je glavni vzrok naš način življenja. Ljudje živimo vedno redkeje v velikih razširjenih družinah. Tempo življenja je zelo intenziven. Delovnik je razvlečen preko celega dneva in pogosto tudi čez vikend. Ljubezen do živali je pa ostala. In tako se pojavi izziv.

 

Hišnega ljubljenčka imamo radi, želimo mu zagotoviti ustrezno oskrbo vendar, kdo bo poskrbel zanj v času, ko smo na delu, ko odpotujemo na dopust, ko smo bolni, ko imamo večdnevno službeno pot, ko ga je potrebno postriči, mu skrajšati krempeljčke, itd?

 

In tukaj vskočijo izvajalci varstva in nege hišnih živali s svojimi dejavnostmi. Ljubezen do živali je sicer predpogoj za opravljanje te dejavnosti, vendar pa je potrebno izpolnjevati še marsikaj drugega. V prvi vrsti je pomembno, da se vsak izvajalec zaveda, da je delo s hišnimi živalmi velika odgovornost. Ključna naloga oskrbnika živali je, da zagotovi njeno dobrobit v času oskrbe in da ne povzroča hišni živali vede ali nevede nepotrebnega stresa.

 

Kaj imamo tu v mislih? Če ima na primer pes slabo izkušnjo v salonu za nego ali v hotelu za hišne živali, potem se bo po vsej verjetnosti zgodilo, da bo imel ta pes težave s prilagoditvijo na varstvo in nego v prihodnje tudi pri drugih, sicer odgovornejših izvajalcih. In to je povsem nedopustno z vidika dobrobiti živali. Delo z živalmi ni za vsakogar. Ključna je oskrbnikova izkušenost, strokovnost in sposobnost empatije tako do živali kot do njihovih lastnikov. Pomembno je, da se v vsakem koraku ravnanja s hišno živaljo oskrbnik zaveda, da je odgovoren za to kar stori živali in hkrati je odgovoren za to, kar žival, ki jo oskrbuje stori drugim živalim in ljudem. To je temelj odgovornega skrbništva. Delo z živalmi je lahko tudi precej fizično naporno.

 

Pomembno je tudi, da ima oskrbnik izdelan protokol zdravstvenega varstva živali. Hišne živali so namreč lahko potencialne prenašalke zoonoz. V času oskrbe lahko tudi pride do nesreč, poškodb, nenadnih obolenj živali. Preden se odločimo, za opravljanje takšne dejavnosti je nujno, da dobro proučimo, ali smo sposobni izpolnjevati vse zakonske zahteve za opravljanje te dejavnosti.

 

Če morda pred leti za dejavnost oskrbe in nege hišnih živali ni bilo potrebno izpolnjevati zelo obsežnih zahtev, danes temu ni tako. Zakon o zaščiti živali v 7.a členu jasno predpisuje, da morajo osebe, ki pri opravljanju dejavnosti, povezanih z živalmi, prihajajo z njimi v neposreden stik, imeti znanje o živalih, katerega pridobijo na usposabljanjih, katerega potrdi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Poleg tega je za dejavnosti kot so hotel za hišne živali, dnevno varstvo hišnih živali, pasji vrtec v skladu z zahtevami Zakona o veterinarskih merilih in skladnosti, potrebno s strani Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin pridobiti ustrezno odločbo oz. dovoljenje za opravljanje te dejavnosti. Za pridobitev tega dovoljenja, pa bo potrebno zagotoviti poleg kadrovskih pogojev tudi ustrezne prostorske pogoje, zahteve vezane na veterinarsko oskrbo živali ter zahteve vezane na pravnoorganizacijsko obliko opravljanja dejavnosti.

 

Ima pa odgovorno delo s hišnimi živalmi vsekakor veliko pozitivnih učinkov na skrbnika, na njegovo psihofizično počutje in nenazadnje tudi na hišno žival. V takem okolju se hišne živali počutijo varne in ljubljene, kar je ključnega pomena za njihovo dobro počutje med odsotnostjo lastnika. Zato vstopajmo v poklic nege in oskrbe hišnih živali premišljeno in odgovorno. Nikakor ne sme biti prvi cilj zaslužek.

 

Simona Šalej
Animal Angels Slovenija

Fotografije: Dreamstime

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.