Kaj narediti, če pes pije premalo vode?
Voda je bistvena sestavina pasjega telesa in ključna za zdravje vašega psa. Voda je potrebna za vse funkcije celic, organov in tkiv v telesu. Človek spozna pomen vode, ko se sooči z negativnimi posledicami »nepitja«, ki jo imenujemo »dehidracija«. Dehidracija je posledica večjega izločanja kot vnosa tekočine v telo. To se zgodi zaradi premalo pitja ali prekomernega izločanja tekočine. Izločanje je opredeljeno kot količina tekočine, ki se izloči iz telesa. Lahko je posledica običajne izgube tekočine, slinjenja, sopihanja, uriniranja in odvajanja blata (driska), bruhanje in/ali izguba krvi. Že 10-odstotna izguba telesne vode je lahko usodna.
Koliko naj pes popije?
V normalnem okolju je količina vode, ki jo mora pes spiti na dan, odvisna od njegove velikosti. Splošno pravilo je, da naj psi popijejo 20 do 40 ml vode na kilogram telesne teže na dan.
Dejavniki, ki vplivajo na to, koliko naj pes popije?
Obstajajo dejavniki, ki vplivajo na to, koliko vode naj pes popije. Na primer, pes lahko pije več, če jemlje določena zdravila, zaradi povečane fizične aktivnosti, je izpostavljen visokim temperaturam, je hranjen z briketirano in suho hrano.
Razlogi, zakaj pes noče piti vode
Obstaja veliko razlogov, zakaj psi pijejo manj vode. Tako kot ljudje, tudi nekateri psi naravno popijejo več vode kot drugi. Pozorni moramo biti, če pride do akutne spremembe pri vašem psu. Če vaš pes nenadoma neha ali popije bistveno manj vode, je to razlog za skrb in priporočamo takojšen obisk veterinarja.
Na splošno nekateri psi pijejo manj zaradi naslednjih razlogov:
- Dieta. Ker konzervirana hrana vsebuje 80 % vode, suha hrana pa 10 %, bodo psi, ki jedo konzervirano hrano, posledično spili manj vode.
- Življenjski slog. Telesno bolj aktivni psi bodo spili več vode, saj vadba naravno vodi do izgube tekočine.
- Okolje. Psi v zaprtih prostorih in tisti, ki so pretežno izpostavljeni zmernim temperaturam, pijejo manj vode. Nekateri psi bodo s spremembo letnih časov in nižjimi temperaturami pili manj.
- Stres. Stres in tesnoba, ki se razvijeta zaradi neznanih situacij ali zaradi potovanja na nove lokacije, lahko povzročita zmanjšan vnos vode.
- Zdravstvene težave. Vsaka bolezen, zaradi katere se pes ne počuti dobro, lahko zmanjša žejo. To vključuje virusno ali bakterijsko okužbo, bolezni prebavil, rak, bolezen ali odpoved ledvic, okužbo mehurja, vse situacije, ki povzročajo slabost, bolečine v ustih ali poškodbe, artritis in drugo.
- Starost. Starejši hišni ljubljenčki ponavadi spijejo manj vode. To lahko še posebej velja za hišne ljubljenčke s težavami pri gibanju, zaradi katerih težko pridejo do posode z vodo.
- Sprememba vira vode. Psi, ki so navajeni na določen vir vode, kot je pipa, vodnjak ali ustekleničena voda, se bodo upirali pitju iz drugega vira.
Znaki dehidracije pri psih
Znaki dehidracije so lahko nejasni in vključujejo:
- Suhe in blede dlesni
- Povišan srčni utrip
- Izguba elastičnosti kože
- Počasen čas kapilarnega polnjenja
- Vdrte oči
- Šibkost
- Zmanjšana proizvodnja urina in sprememba barve urina v temno rumeno
Kako preveriti dehidracijo doma?
Metode za ocenjevanje dehidracije doma vključujejo preverjanje dlesni, ocenjevanje elastičnosti kože ter spremljanje pogostosti in barve urina.
- Dlesni. Če želite preveriti hidracijo dlesni, dvignite ustnico psa, da si ogledate in otipate tkivo dlesni tik nad zobmi. Običajna tekstura mora biti svilnata, sijoča in na otip vlažna. Dehidrirani psi bodo imeli bledo obarvane, lepljive in suhe dlesni.
- Koža. Izgubo elastičnosti kože, je mogoče oceniti tako, da potegnete kožo psa pri vratni gubi nežno navzgor in jo nato spustite. Koža dehidriranih hišnih ljubljenčkov bo izgubila elastičnost in se bo počasi vrnila na svoje mesto.
- Urin. Urin normalnega hidriranega psa mora biti bledo rumene barve. Dehidrirani psi z normalnim delovanjem ledvic bodo imeli koncentriran temno rumen urin in bodo urinirali manj pogosto.
Kako preprečiti dehidracijo pri psih?
Nasveti za preprečevanje dehidracije pri psih vključujejo:
- Poskrbite, da ima vaš pes na voljo vedno svežo in čisto vodo.
- Psa nikoli ne pustite samega več kot 12 ur. Če ste na dopustu, ne domnevajte, da se vaš pes dobro znajde zunaj z veliko skledo vode. Vodo je mogoče razliti ali prevrniti.
- Poskrbite, da ima vaš pes vedno senco, ko je zunaj.
- Zagotovite priložnosti za telesno aktivnost v hladnejših obdobjih dneva, na primer zjutraj ali zvečer.
- Smeti naj bodo pokrite, da zagotovite, da vaš pes ne bo zaužil predmetov, ki bi povzročili gastrointestinalne težave, kar bi lahko tudi povzročilo izgubo tekočine.
- Hrano menjajte postopoma, saj lahko vsaka akutna sprememba povzroči bruhanje in/ali drisko, kar povzroči dehidracijo.
Kdaj obiskati veterinarja?
Če ste opazili da vaš pes ne pije zadosti, obstaja tveganje za dehidracijo. Najbolje je, da obiščete svojega veterinarja, da vam bo pomagal ugotoviti vzrok in po potrebi predpisati zdravljenje.
Uredništvo Pes moj prijatelj
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.