06.09.2024

Nočne more pri psih

Spanec je stanje, v katerem se zmanjša mišična aktivnost in interakcija z okoljem. Med spanjem se dogajajo številne fiziološke spremembe, kot so spremenjena aktivnost možganov, počasnejše dihanje in bitje srca ter sproščanje hormonov. Čeprav je spanec drugačen od budnega stanja, možgani še vedno ostajajo aktivni. Psi spijo več kot ljudje, saj v povprečju spijo med 12 in 18 ur na dan, odvisno od starosti, velikosti in dnevne aktivnosti. Njihov spanec pa je bolj prekinjen in manj kakovosten, saj se pogosteje prebujajo.

 

Tako kot ljudje tudi psi doživljajo različne faze spanja, vključno z REM (rapid eye movement) fazo, ki je povezana s sanjanjem. V tej fazi lahko psi doživljajo sanje, ki so lahko prijetne ali neprijetne, vključno z nočnimi morami. Čeprav nočne more pri psih še niso povsem raziskane, strokovnjaki menijo, da so podobno kot pri ljudeh povezane s preteklimi izkušnjami in čustvi.

 

Faze pasjega spanja

Pasji spanec je po strukturi podoben človeškemu in vključuje več faz:

  • Dremanje: Pes se začne umirjati, srčni utrip in dihanje se upočasnita.
  • Lahki spanec: Pes je v lahkem spanju, vendar se lahko hitro prebudi ob dražljaju.
  • Globok spanec: To je faza regeneracije, kjer telo obnavlja svoje funkcije. Ta faza traja približno pet minut.
  • REM faza: Faza hitrega premikanja oči, v kateri se pojavijo sanje. V tej fazi je možganska aktivnost visoka, kar vodi do sanj, ki pogosto odražajo dnevne izkušnje psa, kot so igra, lov ali interakcije z lastniki.

 

Možni vzroki za nočne more pri psih

  • Različni dejavniki lahko vplivajo na pojav nočnih mor pri psih:
  • Stres: Spremembe v okolju, neznane situacije ali prekomerna stimulacija lahko pri psih povzročijo stres, kar vpliva na njihov spanec in sanje.
  • Travma: Psi, ki so doživeli zlorabo, ločitev od lastnika ali druge travmatične izkušnje, imajo večjo verjetnost, da doživljajo nočne more, povezane s temi dogodki.
  • Dnevne aktivnosti: Intenzivne aktivnosti, kot so groba igra, bolečine, strah pred drugimi psi ali drugimi stresnimi dogodki, lahko vplivajo na pasje sanje.

 

Znaki, da ima vaš pes nočne more

Če opazite naslednje vedenje med pasjim spanjem, obstaja možnost, da ima vaš ljubljenček nočne more:

  • Nemirno gibanje: Pes lahko v spanju premika tace, kot da teče, ali se celotno telo trza.
  • Zvoki: Cviljenje, lajanje ali renčanje med spanjem lahko nakazujejo na neprijetne sanje.
  • Premikanje oči: Med REM fazo se oči psa hitro premikajo pod zaprtimi vekami.
  • Vznemirjeno prebujanje: Pes se lahko nenadoma prebudi in je videti prestrašen ali zmeden.

 

Kako pomagati psu pri nočnih morah

Če menite, da vaš pes pogosto doživlja nočne more, mu lahko pomagate na naslednje načine:

  • Ustvarite mirno okolje za spanje: Poskrbite, da bo prostor, kjer pes spi, miren in udoben.
  • Upoštevanje rednega urnika spanja: Psu zagotovite reden urnik spanja z dovolj počitka in sprostitve.
  • Sprostitvene aktivnosti pred spanjem: Pred spanjem vključite sproščujoče aktivnosti, kot so nežno božanje ali mirna igra.
  • Ne zbujajte psa med spanjem: Če se pes med nočno moro zbuja, ga ne prebujajte na silo. Če je treba, ga zbudite počasi in z mirnim glasom, saj lahko nenadno prebujanje povzroči zmedo ali celo obrambno reakcijo.
  • Posvetujte se z veterinarjem: Če so nočne more pri psu pogoste in vplivajo na njegovo dnevno vedenje, se posvetujte z veterinarjem.

 

Zaključek

Razumevanje pasjega spanja in nočnih mor je ključno za zagotavljanje dobrega počutja vašega psa. Nočne more so lahko posledica različnih dejavnikov, od stresa do preteklih travm. Z malo pozornosti in prilagoditvami lahko svojim ljubljenčkom pomagate, da bolje spijo in se počutijo varno. Z mirnim okoljem in sprostitvijo pred spanjem lahko zagotovite, da bo vaš kosmatinec po napornem dnevu imel miren in kakovosten počitek.

 

Uredništvo Pes moj prijatelj

Fotografija: Dreamstime

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.