S psom na brezskrbne počitnice!

Poletje je čas dopustov. Skoraj zagotovo boste vašega kosmatinca vzeli s seboj in skupaj doživeli nekaj nepozabnih brezskrbnih dni na morju, v gorah, na pikniku, doma ali v tujini. Na kaj biti ob tem še posebej pozorni pišemo v tem prispevku – večina nasvetov velja tudi za čas, ko ste doma.

 

Vročina ni pasji zaveznik, še zlasti ne psom z dolgo dlako. Dokazano je, da psi veliko lažje prenašajo mrzlo obdobje, kot poletno vročino, zato velja v teh poletnih mesecih še dodatna previdnost!

 

Še pred samim dopustom, nikakor ne pozabite na "obvezno opremo", ki jo morate vzeti s seboj – za dobro počutje, zdravje in za udobje vašega psa: ovratnico, povodec, posodo za vodo in hrano, izolirano flaško, da bo voda vedno ohlajena, manjšo brisačo, odejico ali ležišče, ki ga je pes navajen doma, pribor za higieno psa in vrečke za pobiranje iztrebkov, nagobčnik (če je potrebno) in komplet prve pomoči, ki vsebuje vse potrebno za nujno oskrbo vašega kosmatinca. Prav tako je priporočljivo, da s seboj vzamete tudi hrano, na katero je navajen vaš pes, saj obstaja bojazen, da v kraju, v katerega se odpravljate, take hrane ne bo na voljo (najbrž si ne želite, da bi se vaš štirinožec na dopustu soočal s prebavnimi motnjami). 

 

Že na samem začetku, ko se sploh začnete pogovarjati o dopustu, se morate obvezno pozanimati, ali so v državi, avtokampu, hotelu, apartmaju štirinožci sploh dobrodošli (to vam povedo v turistični agenciji ali neposredno v kraju, kjer boste dopustovali). Psom prijaznih destinacij je sicer iz leta v leto več. V vsakem primeru pa zanje v turističnih naseljih veljajo določena pravila in omejitve – sprehajanje na povodcu, pobiranje iztrebkov itd. Psom so namenjene zgolj nekatere plaže (običajno so označene) – da ne boste na svojem dopustu presenečeni: veliko "javnih" plaž prisotnosti štirinožcev ne dovoljuje. Nekaj namigov o psom prijaznih hotelih, kampih in plažah ponujamo tukaj ---> Dobrodošel pes

 

Tudi na plaži poskrbite za to, da ima pes na razpolago senco! Občutljive kože, ki jo moramo zaščititi pred soncem, nimamo le ljudje. Vsak, ki je bil že kdaj "opečen", ve, kako neprijetno je to. Pred sončno pripeko pa moramo zaščititi tudi psa, čeprav ga varuje bolj ali manj gosta in dolga dlaka in mnogi psi radi poležavajo na soncu tudi takrat, ko najbolj pripeka. Zaščita psa pred toplimi poletnimi sončnimi žarki je torej nujna.

 

Psu seveda omogočite osvežitev v čisti vodi (doma lahko to storite kar na domačem dvorišču s cevjo za zalivanje vrta). Pazite, da voda ni ledeno hladna. Pse, ki kopanja ne marajo, lahko ohladite z mokrimi brisačami, v katere jih preprosto zavijete za krajši čas. In pa seveda: po kopanju v morju je pomembno, da žival stuširate in tako odstranite neprijetno sol.

 

Ne le na potovanju in na počitnicah, temveč tudi doma je priporočljivo, da ima skrbnik za psa sklenjeno zavarovanje tudi za odgovornost, če bi pes morebiti povzročil škodo, prometno nesrečo, ugriznil človeka ali žival. Morebitne odškodnine so v takih primerih zelo visoke!

 

Pred potovanjem poskrbite za to, da bo imel pes identifikacijski obesek, na katerem so jasno razvidni vaš naslov in telefonska številka (če se vam pes slučajno izgubi v tujini, je iskanje lahko še bolj zapleteno in dolgotrajno). Ne pozabite na psu najljubšo igračo in pribora za nego (krtačo…).

 

Pridobite si tudi podatek o naslovu, kjer boste lahko dobili najbližjega veterinarja, v kolikor ga boste potrebovali.

 

Če potujete izven meja Slovenije, morate s seboj imeti potni list za živali, žival mora biti označena z mikročipom in cepljena proti steklini. Da bi se izognili zapletom, se pred potovanjem dobro pozanimajte, kateri pogoji veljajo pri vstopu v posamezno državo. Nekatere namreč zahtevajo še dodatna cepljenja ali preiskave, ki morajo biti opravljene in potrjene (o tem lahko kaj več povprašate tudi svojega veterinarja). Z zaščitnimi cepljenji ne odlašajte do zadnjega trenutka, saj je za pasji organizem vsako cepljenje stres, ki ga potovanje le še poveča.

 

Največ Slovencev se na dopust odpravlja k našim južnim sosedom, zato: Hrvaška dovoljuje vstop v državo psom pod istimi pogoji kot znotraj EU. Za vstop na Hrvaško potrebujete potni list, iz katerega je razvidno, da je bil pes cepljen proti steklini v ustreznem obdobju pred potovanjem. Pes mora imeti mikročip, katerega številka je vnesena v potni list. Psi, ki so zoper steklino cepljeni prvič, torej po dopolnjenem tretjem mesecu starosti, lahko prestopijo mejo šele 21 dni po cepljenju.

 

Pomembno je vedeti, da predvsem na nekaterih hrvaških otokih nimajo niti veterinarske ambulante niti ne specializirane pasje trgovine. Kot smo že svetovali, boste s seboj na dopust zato raje vzeli zadostno zalogo hrane (najraje brikete, ki se v vročini ne kvarijo), na katero je vaš pes tudi sicer najbolj navajen. Zanašati se na to, da boste primerno pasjo hrano nakupili kar v trgovini, kjer sebi kupujete kruh, ni dobro.

 

Uredništvo Pes moj prijatelj vam želi nepozabne brezskrbne poletne počitnice z vašim pasjim prijateljem.  

 

Uredništvo Pes moj prijatelj

Fotografija: Dreamstime

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.