02.10.2023

Pasje osvežitve

Poletje je čas, ko imamo običajno nekoliko več prostega časa zase in za naše štirinožne kosmatince. Malce delovne razbremenitve lahko da prostor novim dogodivščinam in kreativnosti, tudi v povezavi z našimi pasjimi prijatelji. Pa si poglejmo nekaj idej za poletne dogodivščine – in ohladitve.

 

Ni ga čez vodno zabavo!

Plavanje je super rekreacija, primerna tudi za malce boleče sklepe ali tiste, ki še delajo na izgubi 'zimskih kilogramov'. Izberimo primerno vodo, torej lokacijo, kjer so psi dobrodošli, vodo, ki ni oporečna ali nevarna in si privoščimo osvežilno kopanje. Psu preprečimo, da bi ob plavanju goltal vodo, sploh, če se kopamo v morju, najbolj zavzete plavalce pa spomnimo tudi na odmor med kopanjem. Pretirano pitje vode namreč lahko povzroči zastrupitev z vodo, ko nivo natrija v krvi pade na nevarno raven ter pride do neravnovesja elektrolitov v celicah. Sicer je ta pojav redek, a je lahko tudi smrten, če ne ukrepamo pravočasno. Ob pitju slane vode je seveda tu še nevarnost dehidracije zaradi soli. Pretiravanje s plavanjem pa lahko vodi v t.i. 'swimmer's tail' oziroma 'plavalčev rep', ta pojav je v resnici akutna kavdalna miopatija, ki običajno prizadene pse velikih pasem. Pri tem pojavu se pasji rep po predolgi akciji v vodi povesi, saj pride zaradi prekomernega napora do bolečin in vnetja v mišicah, ki skrbijo za premikanje repa, ta zato obvisi povsem mlahav.

 

Plavanje je odlična vrsta rekreacije, ob kateri se še prijetno osvežimo in tudi dobro zabavamo, vseeno pa je prav, da smo seznanjeni z nekaterimi potencialnimi nevarnostmi, da bo vodna zabava resnično brezskrbna.

 

Osvežilna oprema

Dandanes imamo na voljo kar nekaj vrst osvežilne opreme, ki psu pomagajo pri spopadanju z vročino. Hladilne blazine so na voljo v več velikostih, običajno so polnjene s posebnim gelom, ki se aktivira s pritiskom. Kuža se torej uleže na blazino, ki začne ob stiku oddajati hlad. Praktične so za stanovanje, saj se lahko kuža sam odloči, ali se gre malce shladit na ležišče, uporabne pa so tudi za transport v vročih dneh, saj jih lahko uporabimo za ohranjanje psa bolj hladnega med potjo z avtom.

 

Predvsem pri bolj aktivnih psih so nam lahko v izredno pomoč hladilni plaščki. Večina plaščkov deluje na princip izhlapevanja vode, plašček pred uporabo potopimo v vodo in ožamemo, psu pa pomaga uravnavati telesno toploto ter hladi vitalne organe. Plaščki so praktični tudi zato, ker jih lahko psu nadenemo med aktivnostjo in plašček po potrebi vmes ponovno ohladimo s svežo vodo. Marsikateri pes, ki bi bil sicer prikrajšan za sprehode v vročini, znatno lažje prenaša izhode v visokih temperaturah prav po zaslugi plaščkov.

 

Kulinarična osvežitev

Psu lahko pri spopadanju z vročino do določene mere pomagamo tudi s prehrano. Ob večjih naporih nam lahko zelo prav pridejo energijske ploščice ali izotonični napitki, osnova pa je seveda sveža voda. V kolikor je pes noče piti ali pije premalo glede na okoliščine, ga lahko k pitju spodbudimo s katerim od izotoničnih napitkov ali pa vodi dodamo malce paštete, kokošje ali goveje juhe, mleka, jogurta ... Tako 'obogatena' voda bo psa verjetno bolj  spodbudila k pitju, seveda pa uporabimo nekaj, kar pes dobro prenaša in mu ne povzroča prebavnih težav.

 

Če pa v najhujši vročini čez dan nimamo kaj početi, lahko psu pripravimo osvežilno okrepčilo v obliki sladoleda. V posebne modelčke ali kar v predalčke za led lahko zmešamo grški jogurt, kokosovo mleko, jagodičevje ali banano in psu privoščimo zdrav in osvežilen sladoled, pazimo le, da ga ne zaužije preveč, saj lahko mrzla hrana povroči želodčne težave.

 

Aktivnosti v vročih dneh

Ko so temperature res visoke, moramo pazljivo izbirati lokacijo in čas, pa tudi trajanje zunanjih aktivnosti. Še posebej, če naš kuža vročino že tako slabše prenaša zaradi starosti, telesne zgradbe ali zdravstvenih posebnosti. To seveda ne pomeni, da moramo v poletnem času le lenariti, izhodi pa so omejeni na opravljanje potreb. Nekaj idej o pomoči pri zunanjih aktivnosti smo že omenili, poleg tega pa se akcije lahko lotimo tudi doma. Če je zunaj prevroče za sprehod, psa lahko notri oziroma na hladnem zaposlimo z vajami poslušnosti in trikci. Kar nekaj energije bo porabil tudi z drugimi miselnimi aktivnostmi, recimo delom z nosom (lahko mu skrivamo igračke ali kar sebe), različnimi miselnimi igračami, lahko pa uporabimo še idejo iz prejšnjega odstavka in mu v katero od igrač, ki so lahko namenjene tudi skrivanju hrane (pladnji za lizanje, igrače z luknjami, kongi in podobno), namažemo mokro ali surovo hrano, lahko z dodatkom jogurta ali paštete in vse skupaj zmrznemo. Na ta način mu lahko ponudimo tudi obrok ali del obroka. Z dolgotrajnim lizanjem bo pes zaposlen kar nekaj časa, ob tem se bo miselno in telesno zaposlil ter prijetno utrudil, hkrati pa osvežil.

 

Skrbniki psov moramo imeti v mislih posebnosti, ki jih s seboj prinese poletje, in poskrbeti, da bo 'brezskrbni poletni čas' tudi dejansko kar se da brez skrbi. Vročina pa nas in našega psa ne sme ustaviti pri skupnem preživljanju časa in aktivnosti, le prilagoditi se je treba sezoni primerno.   

 

 

Urška Medvedšek

Fotografija: Dreamstime

 

 

 

Lidl SlovenijaPes moj prijatelj in Zavod Naš kuža tudi letos povezani, da bi brezdomnim kosmatincem ustvarili boljši svet. Z odgovornim skrbništvom poskrbimo za pasjo in mačjo prihodnost. Pomagate lahko tudi vi, z deljenjem ozaveščevalnih vsebin, prispevkom v košare v 66 Lidlovih trgovinah in s poslanim sms sporočilom TACKE5 na 1919.  

 

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.