15.09.2022

5 razlogov, zakaj posvojiti odraslega psa

Odrasli psi so v zavetiščih pogosto spregledani, nekateri nove priložnosti za življenje nikoli ne dočakajo. Tip psa, ki ponavadi najdlje ostaja v zavetišču, je:

- odrasel

- samec

- večje rasti

- temne barve.

 

Tudi, če gre za značajsko zelo prijetnega in neobremenjenega psa, ki se bo takoj vključil v novo življenje. Kot sprehajalka v zavetišču pogosto opazim, da novo priložnost dobijo najhitreje mladiči, odrasli psi manjše rasti in psi, ki so podobni kakšni pasmi. Slednji velikokrat dobijo nov dom, tudi če so karakterno bolj zahtevni, imajo culico negativnih izkušenj in bo z njimi potrebnega več dela in vložka v šolanje. Do neke mere razumem ljudi, smo bitja, ki damo veliko na videz, vendar bi rada opozorila, da se mnogo psom godi velika krivica, ko jih ocenjujemo glede na videz ali starost.

 

Veliko odraslih psov je celo bolj primernih za posameznika ali družino, ki preprosto nima časa, volje, energije in znanja vzgojiti mladička. Mnogi, ki razmišljajo o posvojitvi mladiča, pozabijo, da pasji mladiček prinaša tudi učenje sobne čistoče, neprespane noči, pasjo šolo, obdobja grizenja, plašnosti in razvoja, ki zahtevajo svoj čas. Odrasel pes vse to že obvlada, je vajen sobne čistoče in ima že izoblikovan karakter, zato je za večino ljudi, sploh tiste, ki imajo natrpan urnik ali pa so sami bolj umirjeni, veliko primernejša izbira od mladiča.

 

Danes predstavljam 5 razlogov, zakaj je za večino ljudi boljše posvojiti odraslega psa, hkrati pa predstavljam 5 krasnih primerkov, ki ta trenutek čakajo na posvojitelje v Zavetišču Ljubljana. Nekateri izmed njih že več let.

 

Zakaj posvojiti odraslega psa?

 

1. Značaj psa je poznan: odrasel pes ni vrečka presenečenja, oskrbniki v zavetišču poznajo njegove osebnostne lastnosti in pretekle izkušnje. Na podlagi tega vam svetujejo, kateri pes je primeren za vas. Karakter odraslega psa je stabilen, ne bo se več korenito spreminjal, kakor se to dogaja pri mladičku, ki nam ves čas, še posebej pa skozi najstništvo, postavlja najrazličnejše izzive. Prav tako nas odrasel pes ne bo presenetil s svojo velikostjo, kot se to rado zgodi pri mladičkih mešancih, ki kar ne nehajo rasti.

 

2. Lažje počakajo sami doma: v kolikor nimajo težav z ločitveno tesnobo, odrasli psi z lahkoto počakajo sami doma, medtem ko ste v službi. Za razliko od mladičev, ki za normalen razvoj potrebujejo družbo, samota zanje ni naravna. Ali ste vedeli, da mladič v prvih 6-ih mesecih ne sme biti sam? Če je veliko sam v zgodnjem obdobju razvoja, obstaja velika možnost, da kasneje razvije ločitveno tesnobo in druge vedenjske težave, povezane z nizko samozavestjo.

 

3. Poznajo osnovne ukaze in ne uničujejo: načeloma so odrasli psi že naučeni osnov lepega vedenja, nekateri iz prejšnjega doma prinesejo tudi znanje kakšnega trikca, zato posebna pozornost temu ni potrebna. Za razliko od mladičev, ki jih moramo vsega tega še naučiti. Pogosto 2x, saj med adolescenco znanja radi “pozabijo”. Odrasli psi tudi redko uničujejo, kot se to rado dogaja pri mladih psih, še posebej, če jim ne ponudimo drugih žvečilk v času menjave zob.

 

4. Aktivnost: odrasel pes ne potrebuje toliko gibanja kot mlad pes, zato se lažje prilagodi umirjenemu življenjskemu slogu. Pri odraščajočem psu moramo paziti, da ga ne ''prekurimo'' s pretirano aktivnostjo in povzročimo ortopedske težave kasneje v življenju. Pohodi in dolga hribovska pohajkovanja tako z mladičem odpadejo, medtem ko se odrasel, aktiven pes brez težav poda z vami na daljšo pot. Pozornost namenite temu, da izberete odraslega psa, ki se po energiji ujema z vašim življenjskim slogom.

 

5. So sobno čisti: odraslim psom je jasen koncept sobne čistoče in so vajeni notranjega bivanja ali pa se ga zelo hitro privadijo. Tudi če ga niso vajeni, se notranjega življenja povečini navadijo v roku dneva, dveh, medtem ko je pri mladiču obdobje navajanja na sobno čistočo lahko dolgo več mesecev. Prav zato se odrasli psi ponavadi takoj vklopijo v ritem novega doma in se zdi, kot da so del družine že dolga leta.

 

Zdaj pa bom predstavila še četico petih odraslih psov, ki že dlje časa čakajo v Zavetišču Ljubljana, da jih opazijo prave oči. Vsak je na svoj način poseben in upam, da bo kateri izmed njih zaradi tega članka dobil priložnost, da spozna, kaj pomeni življenje pasjega ljubljenčka, ki živi kot družinski član:

 

1. HRAST (5 let)  

 

2. TARA (7 let) 

 

3. LUNA (1 leto) - psička Luna je že našla svoj novi dom, srečno!

 

4. TANK (4 leta)

 

5. LOKI (2 leti)

Urška Medvedšek

Fotografija: Dreamstime in arhiv zavetišča

 

 

 

Lidl Slovenija, Pes moj prijatelj in Zavod Naš kuža tudi letos povezani, da bi brezdomnim kosmatincem ustvarili boljši svet. Življenje je lepo tudi s seniorji, poskrbimo za pasjo in mačjo prihodnost. 

Pomagate lahko tudi vi, z deljenjem ozaveščevalnih vsebin, prispevkom v košare v 63 Lidlovih trgovinah in s poslanim sms sporočilom TAČKE5 na 1919.  

 

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.