Ali lahko psu čistimo zobe s človeško zobno pasto?
Zobne paste za ljudi so v večini primerov sestavljene iz penilnih snovi in aromatičnih dodatkov. Večina človeških zobnih past vsebuje tudi fluor in ksilitol, ki sta strupena za pse, če jih zaužijejo v večjih količinah. Fluor je koristen za človeške zobe, pri psu pa lahko povzroči bruhanje, drisko ali celo napade. Ksilitol je nadomestek sladkorja v številnih človeških zobnih pastah. Tudi majhna količina ksilotola lahko pri psih povzroči hitro sproščanje inzulina, zaradi česar pride do izredno nevarnega padca sladkorja v krvi.
Uporaba človeških zobnih past lahko privede tudi do alergijskih reakcij pri psih, otekanja sluznice, motenj prebavnega sistema in drugih nevarnih posledic. Za razliko od nas, psi po ščetkanju zobne paste ne morejo izpljuniti. Pogosto pogoltnejo vse, kar se znajde v njihovem gobčku, vključno s pasto za zobe.
Sestava pasje zobne paste je prilagojena za živali. Lahko jo pogoltnejo, saj nima negativnega vpliva na telo, ima celo prijeten okus in vonj. Da bi skrbnikom olajšali čiščenje zob in psom naredili izkušnjo bolj prijetno, so proizvajalci začeli dodajat pasjim zobnim pastam različne okuse - slanino, jetra, piščanca, meto, juho. Če psu umivate zobe z zobno pasto prilagojeno za pse, vam je zaradi njene varne sestave tudi ni treba izpirati.
Nekatere skrbnike zanima, če lahko psu čistijo zobe z otroško zobno pasto? Tudi na to vprašanje vam odgovorimo z NE, ker so tudi te paste lahko škodljive za pse zaradi različnih sestavin, ki so lahko strupene za pse.
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.