Kaj bo z zapuščenimi psi, ki po predlogu zakona ne bodo sprejeti v zavetišča?
Te dni je slišati komentarje na predlog spremembe zakona o zaščiti živali (ZZZIV-G), ki se nanašajo na kriterije za posvajanje psov iz zavetišč. Predlagane zakonodajne spremembe pa ne posegajo samo v odhode psov iz zavetišč, temveč tudi v pogoje njihovega sprejema v zavetišča za zapuščene živali.
Sedanji zakon o zaščiti živali določa, da skrbnik, ki ne more predložiti podatka o izvoru psa, mora psa oddati v zavetišče, ki ga obravnava kot zapuščeno žival. To omogoča, da sleherni pes, ki ga kdo najde ali je odvzet ali zapuščen pred vrati zavetišča in za katere se ne pozna ali ne more dokazati izvor, se mora oddati v zavetišče za zapuščene živali. S tem je poskrbljeno za dobroti živali, za njeno varno nastanitev, dnevno in veterinarsko oskrbo. Lastnik živali postane zavetišče, ki si naprej prizadeva za trajno posvojitev psa.
Ministrstvo pristojno za kmetijstvo v novem predlogu spremembe zakona ukinja možnost sprejema psov brez dokazljivega izvora v zavetišča za zapuščene živali. Določilo o obveznosti oddaji psa v zavetišče, če skrbnik ne more dokazati izvora psa, je črtano. S tem so se zaprla vrata zavetišč najbolj ranljivim skupinam psov; tistim, ki se zaradi opustitve sterilizacije/kastracije skotijo neznani psici in postanejo nezaželeni, tistim, ki jih neodgovorni skrbniki ne registrirajo in tavajo naokoli brez nadzora in drugim s podobno usodo.
Izvor psa skotenega v Sloveniji se izkazuje s številko mikročipa ali druge označitve matere psa. Kljub prizadevanjem je pri nas še vedno določeno število psov, ki niso ne čipirani ne registrirani in ne cepljeni, ta pojav je prisoten zlasti pri psih na podeželju ter v romskih naseljih. Kako bo v bodoče poskrbljeno za takšne pse, ko bodo najdeni, odlovljeni ali odvzeti, če zavetišča ne bodo več imela obveznosti sprejeti jih? Možno je, da bodo predlagani pogoji za sprejem psov olajšali poslovanje zavetišč, a s tem ne bodo opravljala svojega poslanstva, to je prav »skrb za zapuščene živali«. Kako in ali sploh bo torej poskrbljeno za dobrobit zapuščenih psov brez čipa in brez informacije kdo je njihova mama ali kdo jih je do tedaj imel? Ali to pomeni, da bi zavetišča, če bo zakon sprejet, sprejemala le lastniške pse in tiste za katre bo nekdo vedel čigavi so?
Mladiči iz kotitve brez ustrezne dokumentacije z namenom zaslužka, ti. »šteperski« psi, prav tako sodijo v skupino ranljivih in izkoriščanih živali, saj za njih ni informacij o mami, skrbniku in čipa tudi ni. V primeru zasega takšnih psov, so bili le ti sprejeti v zavetišče, pregledani, zdravljeni in na varnem pred zlorabami preprodajalcev. Po predlogu spremembe zakonu je njihova usoda povsem negotova, saj jih zavetišča niso več dolžna sprejeti.
A to še ni vse. Znani so primeri, ko so pristojni organi prestregli tranzit mladičev iz »šteperske« vzreje čez Slovenijo. Zakon o zaščiti živali nalaga, da se pri trgovanju, uvozu ali nekomercialnem premiku psa izvor psa izkazuje s predpisanim dokumentom, ki jih ti mladiči seveda nimajo. Ministrstvo predlaga novo določilo zakona, ki pravi: »Psa, za katerega lastnik pri prijavi ne predloži podatka o izvoru, veterinarska organizacija obravnava kot psa, ki ne izpolnjuje pogojev za premike v skladu s predpisi Unije.« Ti predpisi predvidevajo ukrepe, v primeru premikov oz. transporta psov, ki ne izpolnjujejo pogojev in sicer; zavrnitev vstopa psa v Slovenijo; vrnitev v državo izvora ali usmrtitev, če vrnitev ni mogoča; zadržanje v karanteni, dokler ne izpolni pogojev za zakonito gibanje znotraj EU ter oglobitev skrbnika. Praktično bi to pomenilo, da ker zavetišča ne bodo več poskrbela za tihotapljene mladiče, se bo izvedel eden od teh ukrepov, dobrobit živali pa bo v drugem planu.
Kaj je razlog za predlagano omejevanje sprejema zapuščenih psov v zavetišča lahko le ugibamo. Lahko so to prihodi psov iz tretjih držav (balkanski psi) brez zahtevane dokumentacije, ki nikoli niso bili številčno ocenjeni ali pa omejene kapacitete in poslovanje zavetišč. Ministrstvo k predlogu zakona o zaščiti živali argumentov za spremembe ni navedlo. Z vidika dobrobiti in zaščite živali je predlog, da zavetišča za zapuščene živali ne bodo sprejemala psov brez izvora, najslabša možna in prinaša negotovost tako za pse, kot za tiste, ki ne obrnejo glave stran ob stiskah zavrženih in zanemarjenih živali.
Bralka Dorotea
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.