Morske živali naj živijo v morju, na obali ne morejo preživeti
Poletje je tu. Mnogi od nas bomo del počitnic in dopustov preživeli v naravi, ob morju, rekah, potokih. V dneh, ko se nam ne mudi in lahko umirjeno zadihamo in zaživimo v svoji polnosti skupaj v sobivanju z okolico, pogosto vstopamo v domove drugih živih bitij, v domove živali.
Ob tem je prav, da se vedno znova in znova spomnimo, da čudoviti svet, kraljestvo rastlin in živali, ki je tako lep in dragocen, pripada tudi - ali predvsem - živalim.
Žival ni igrača, je živo bitje, ki čuti
Včasih starši menijo, da je otrok raziskovalnega duha, če iz morja ali reke odlovi morske oziroma rečne živali in jih na suhem opazuje ali celo rokuje z njimi. Bodimo pozorni na taka ravnanja in jih preprečimo. Školjke, polži, morski ježki, morske zvezde, rakovice, ribe in druge morske živali sodijo v morje. Nekaterim je dom reka, potok, mlaka ali ribnik. Izven svojih biotopov ne morejo preživeti. Na obali, brez vode in svojega okolja trpijo in počasi poginejo.
Tega ne počnimo. Vse divje živali opazujmo od daleč. Ne vznemirjajmo jih, niti se jih ne dotikajmo. Mnoge živali lahko v morju opazujemo z masko. Spomin na poletne dni naj bo fotografija teh čudovitih bitij.
V poletnih dneh vse živali potrebujejo čisto vodo, nastavimo jo mačkam, psom, pticam, ježem in drugim divjim živalim.
Ne puščajmo nobenih odpadkov
V naravi bodimo skrbni in odgovorni. Svoje odpadke vsak dan poberimo in odnesimo v ločevalne zabojnike. Te dobro zapremo, da smeti ne odpiha veter ali ne odnesejo ptice. Na obali ne puščajmo plastične embalaže od sokov, plastenk, pločevink in steklenic. Še posebej nevarne so vrečke, trakovi in mreže, v katere se živali lahko zapletejo, se v njih zadušijo ali predmet pojedo in zato poginejo.
Odpadke žal najdemo tudi v morju. Plastika je zelo nevarna, dolgo se razkraja. Živali jo zamenjajo za hrano, jo pojedo in poginejo. Morske želve in druge živali se lahko zapletejo v odpadke in počasi v mukah poginejo.
Spominki iz živali, ne hvala
Na počitnicah si radi kupimo tudi spominke. Pred nakupom pomislimo, iz katere snovi, iz katerega materiala je spominek izdelan. Na tržnicah in v trgovinah s spominki ne kupujmo izdelkov iz delov živali, npr. iz slonovih oklov, okostij in tudi ne iz kož živali. Za te spominke so morali živali ujeti. Pogosto jih lovijo tudi divji lovci, ki jih ubijajo na zelo krute načine. Nočemo podpirati trpljenja živali zaradi izdelovanja predmetov iz njih.
“Bodi sprememba, ki jo želiš v svetu” (Gandhi)
Na ta dejstva opozorimo tudi svoje domače, prijatelje, družbo, pa ob primerni priložnosti tudi naključne ljudi, s katerimi se srečamo na dopustu ali drugje, saj le skupaj, tako, da ozaveščamo drug drugega, lahko soustvarjamo bolj spoštljiv, sočuten, prijazen, pravičen in odgovoren odnos do vseh in vsakogar okoli nas.
Svet in bivanje na naši čudoviti materi Zemlji lahko gradimo in ustvarjamo prijaznejše le vsi skupaj.
Mojca Furlan
Društvo Reks in Mila
Fotografije: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.