Mušje igre: Zabava, ki povzroča trpljenje
Mušje igre, ki jih že nekaj let zaporedoma prirejajo v občini Kanal, predstavljajo organizatorji teh iger (Športno kulturno turistično društvo Levpa) kot tradicijo, zabavo in povezovanje skupnosti. Vendar pa se je ob tem veselju potrebno ustaviti in razmisliti o moralnih, etičnih in bioloških posledicah, ki jih takšna prireditev prinaša za živali, ki so vanjo vključene.
Mušje igre vključujejo različne aktivnosti, ki so zasnovane kot zabava za lokalno skupnost in obiskovalce. Ena izmed najbolj neprimernih dejavnosti so dirke in igre z osli. Ime prireditve izvira namreč iz lokalnega poimenovanja za osle, ki so znani kot "muši".
Dirke z osli so osrednji dogodek Mušjih iger, kjer tekmovalci jahajo osle po določeni progi. Cilj je doseči ciljno črto v najkrajšem možnem času. Proga je običajno polna različnih ovir, ki povečujejo zahtevnost in dodajajo element zabave tako za tekmovalce kot za gledalce. Poleg dirk prireditev vključuje tudi različne igre, kjer osli igrajo glavno vlogo. Te igre lahko vključujejo vleko bremen, spretnostne preizkuse in druge naloge. Občina Kanal je glavna pokroviteljica takšnega dogodka v Sloveniji. Vendar pa se pri tem postavlja pomembno vprašanje: ali je prav, da takšne zabave potekajo na račun trpljenja živali?
Osli so čuteča bitja z lastnimi čustvi, občutki in potrebami. Imajo omejeno sposobnost termoregulacije, kar pomeni, da se težje prilagajajo ekstremnim temperaturam, kot so visoke poletne temperature, značilne za avgust. V vročem vremenu se hitro pregrejejo, kar lahko vodi v toplotni stres, dehidracijo in celo toplotni udar. Izpostavljenost takim pogojem brez možnosti hlajenja in počitka predstavlja resno tveganje za njihovo zdravje.
Nenadni in nenaravni napori, kot so dirke, povzročajo poškodbe sklepov, mišic in vezi pri oslih. Poleg tega osli pogosto nimajo ustreznega počitka in nege, kar še dodatno ogroža njihovo zdravje. Kronični stres, ki ga povzročajo taki dogodki, negativno vpliva na njihov imunski sistem, povečuje dovzetnost za bolezni in zmanjšuje splošno kakovost njihovega življenja.
Poleg etičnih vprašanj je pomembno opozoriti na zakonske določbe, ki urejajo uporabo živali na prireditvah. Pravilnik o zaščiti živali jasno določa, da mora organizator upoštevati nosilno kapaciteto oslov, ki ne sme presegati 20 % teže osla. Osli, ki tehtajo od 150 do 300 kg, lahko nosijo le do 30 do 60 kg. Odrasli moški in ženske običajno tehtajo veliko več, kar pomeni, da pogosto presegajo zakonsko dovoljeno težo za jahanje oslov. Iz slik in posnetkov prejšnjih mušjih dirk je razvidno, da so moški in ženske, ki osle jahajo, težji od 20 % oslove teže, kar je v neposrednem nasprotju z zakonskimi predpisi.
Kot skupnost imamo odgovornost, da mladim pokažemo, kako pomembno je spoštovati in skrbeti za vsa živa bitja. Uporaba živali za zabavo daje mladim napačen vtis, da je izkoriščanje in trpljenje živali sprejemljivo, kar ni skladno z vrednotami sodobne družbe. Prav tako je pomembno poudariti, da športne aktivnosti temeljijo na prostovoljni udeležbi in enakopravnih pogojih za vse tekmovalce, kar pri dirkah z osli ni mogoče, saj so osli prisiljeni sodelovati brez njihove privolitve.
Čeprav je razumljivo, da si občina želi povezovati skupnost, obstajajo številne alternative, ki ne vključujejo trpljenja živali. Namesto dirk in iger z osli lahko prireditev ponudi različne druge aktivnosti, ki bodo zabavne in poučne za vse generacije. Na primer:
- Kulturne in zgodovinske delavnice: predstavitev zgodovine prevoznih sredstev in pomena oslov v preteklosti.
- Otroške delavnice: ustvarjalne delavnice, kjer otroci lahko spoznajo živali in se naučijo skrbeti zanje.
- Kulinarični dogodki: poudarek na lokalni hrani in kulinariki, kar bi lahko pritegnilo obiskovalce in promoviralo lokalne proizvode.
- Športne aktivnosti: organizacija športnih tekmovanj za ljudi, kot so tek, ples, kolesarske tekme in druge aktivnosti, ki ne vključujejo živali.
Župani in politiki igrajo ključno vlogo pri oblikovanju in izvajanju politik, ki vplivajo na dobrobit živali in etične standarde v družbi. Njihova odgovornost je še posebej pomembna pri organizaciji in finančni podpori lokalnih prireditev, ki vključujejo uporabo živali. V primeru prireditev, kot so Mušje igre, kjer se odvijajo dirke z osli, je njihova vloga pri zagotavljanju humane obravnave živali ključna.
Politiki in župani, ki dovoljujejo in finančno podpirajo takšne dogodke, nosijo etično in moralno odgovornost za dobrobit živali, ki so vključene v te aktivnosti. Dirke z osli in druge podobne igre lahko povzročijo stres, poškodbe in trpljenje živali, kar je v nasprotju z vrednotami sodobne družbe, ki poudarja spoštovanje in humano obravnavo vseh živih bitij. Podpora takim dogodkom pomeni neposredno ali posredno odobravanje izkoriščanja živali za zabavo, kar je nesprejemljivo.
Poleg etične odgovornosti imajo politiki tudi zakonodajno odgovornost. Zakoni, kot je Zakon o zaščiti živali, določajo standarde in pravila za humano ravnanje z živalmi. Organizatorji prireditev, vključno z lokalnimi oblastmi, morajo upoštevati te predpise, da zagotovijo, da živali ne trpijo in niso izpostavljene nepotrebnemu stresu ali nevarnostim. Kršenje teh predpisov ni samo neetično, temveč tudi nezakonito. Uporaba živali za zabavo ima tudi širše družbene posledice. Sporočilo, da je izkoriščanje in trpljenje živali sprejemljivo, je škodljivo, še posebej za mlajše generacije.
Zato pozivamo župane, politike in širšo javnost, da premislijo o etičnih in moralnih posledicah takšnih prireditev ter sprejmejo potrebne ukrepe za zaščito živali. Prepoved dirk in iger z osli je nujna za zagotovitev dobrobiti živali in za vzgojo generacij, ki bodo spoštovale in varovale vsa živa bitja. S skupnimi močmi lahko ustvarimo bolj pravično in etično družbo, kjer bo zabava temeljila na spoštovanju in humanosti, ne na trpljenju živali.
Nevenka Lukić Rojšek
Društvo za dobrobit živali AniMa
Fotografija: FB/Kanal ob Soči MojaObčina.si
Kolumne na spletnem portalu Pes moj prijatelj izražajo osebno mnenje kolumnistov in ne odražajo nujno stališča urednikov portala.
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.