Klopi – mali vampirji, ki ne počivajo (niti pozimi)

Kako zaščititi psa in sebe pred najbolj nadležnimi sostanovalci narave?

 

Ko se narava prebudi, mi in naši kosmatinci komaj čakamo na dolge sprehode po gozdu, travnikih in ob rekah. A s toplejšimi dnevi se ne prebujajo samo rože in ptičje petje – na plano pridejo tudi tisti manj zaželeni prebivalci – klopi.

 

Če imaš psa (ali mačko), se verjetno že dobro zavedaš, da so klopi stalni spremljevalci naših avantur v naravi. Ne samo, da se prisesajo na živali, hitro lahko pristanejo tudi na nas. In ker Slovenija sodi med države z visoko prisotnostjo bolezni, ki jih ti mali vampirji prenašajo, previdnost ni nikoli odveč.

 

Kje se skrivajo in kako delujejo?
Klopi se najraje zadržujejo v visoki travi, grmovju in podrasti. Tam čakajo na svoj trenutek – z odličnimi čutili zaznajo toploto, vonj in vlago gostitelja ter v trenutku splezajo nanj. Za svoj razvoj potrebujejo kri in ko se enkrat prisesajo, je lahko škoda že narejena.

 

Najbolj so aktivni zjutraj in zvečer, a to ne pomeni, da čez dan spijo. Zaradi vse toplejših zim je "kloparska sezona" zdaj skoraj celoletna, saj so aktivni že pri 5 °C.

 

Bolezni, ki jih prenašajo, niso hec
Znaki okužbe niso vedno očitni – včasih so to samo utrujenost, povišana temperatura ali spremembe v vedenju psa. Postavitev prave diagnoze je pogosto zahtevna, zdravljenje pa dolgotrajno. Zato je preventiva res ključnega pomena.

 

Kaj lahko naredimo?

  • Po vsakem sprehodu dobro preglej psa (in sebe). Klopi se najraje prisesajo na manj poraščene, mehkejše dele – okoli ušes, vek, vratu, pod pazduhami, med prsti, ob repu.
  • Uporaba zaščitnih sredstev. Na voljo je veliko možnosti – od kapljic za kožni nanos in tablet do ovratnic in pršil. Ključno je, da sredstvo deluje repelentno (torej da klopa odžene) in po možnosti tudi kontaktno (da ga uniči še preden začne sesati kri). Ni pa nobena zaščita popolna – še vedno je možen stik s klopom, a pomembno je, da ga čim hitreje odstranimo.

 

Kako odstraniti klopa?
Z nežno pinceto, čim bližje koži. Brez olja, brez “babjih receptov”. Klopa samo hitro in čim bolj natančno odstranimo. Prej kot to naredimo, manjša je verjetnost, da pride do okužbe.

 

In še tole...
Ne pozabi – zaščitna sredstva delujejo le, če jih uporabljaš redno in v skladu z navodili. Če si v dvomih, kaj izbrati, se posvetuj z veterinarjem. Pripravek, ki ustreza tvojemu psu (glede na težo, starost in način življenja), je najboljša obramba pred kloparskimi nadlogami.

 

Narava je čudovita – klopi pa pač njen neprijetni del. A z malo pazljivosti in dobre zaščite bo tvoj kuža lahko brezskrbno užival v vseh dogodivščinah, ki jih prinašajo pomlad, poletje (in vse bolj tople jeseni).

 

Uredništvo Pes moj prijatelj

Fotografija: Dreamstime

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.