Poletni zapis
Zgodovina sobivanja človeka s psi in mačkami sega tisoče let nazaj, ko se je začela dolga pot udomačitve. Prve dokaze o udomačitvi psov najdemo že pred več kot 15.000 leti (po nekaterih virih celo 30.000), ko so ljudje začeli vzgajati volkove, ki so postali naši zvesti spremljevalci in pomočniki pri lovu. Psi so hitro postali nepogrešljivi člani človeških skupnosti, zagotavljajoč varnost, pomoč pri lovu in neprecenljivo družbo.
Mačke, na drugi strani, so postale del človeške družine nekoliko kasneje, približno pred 10.000 leti. Njihova povezava z ljudmi se je začela v času prvih kmetijskih skupnosti, kjer so mačke pomagale nadzorovati populacije glodavcev in tako ščitile pridelke. V egipčanski civilizaciji so bile mačke celo čaščene kot svete živali, kar je dodatno utrdilo njihov poseben položaj v človeški družbi.
Z udomačitvijo s strani naših daljnih prednikov in ohranjanjem te skozi tisočletja do danes pa smo podedovali tudi odgovornost za skrb zanje. Psi in mačke niso le hišni ljubljenčki ali zvesti pomočniki; so člani družine, ki se zanašajo na nas za svojo varnost in skrb. Kot odgovorni lastniki moramo zagotoviti, da imajo naši živalski prijatelji primerno prehrano, varno okolje, veterinarsko oskrbo in dovolj fizične aktivnosti. Tudi v naseljih, kjer so t.i. nikogaršnje mačke (pri nas smo na srečo in tudi modrost odločevalcev, na katere konstantno vplivajo ravno društva za zaščito živali, v veliki večini poskrbeli in skrbijo za potepuške pse), so te del odgovornosti sosesk, kot je to zapisano v naši zakonodaji, in pa lokalnih zavetišč, ki jih po kastraciji/sterilizaciji pogosto vrnejo nazaj v primarno okolje, če so te samostojne. Imamo pa tudi kazensko zakonodajo na področju kršenja pravic živali.
In ko smo že pri skrbi za živali: v teh vročih poletnih dneh moramo biti predvsem pozorni na dvoje: na zadostno hidracijo živali kot tudi na preprečevanje, da bi te hodile po razbeljenem asfaltu (psi in mačke na povodcih). Dejstvo je, da nimajo enakega sistema ohlajanja telesa (uravnavanje telesne temperature) kot ga imamo ljudje s potenjem, ampak se naši živalski prijatelji zanašajo predvsem na dihanje skozi odprta usta (pri psih) in tudi omejeno potenje skozi šape (pri mačkah).
Pomanjkanje vode lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, vključno z dehidracijo, vročinskim udarom in celo odpovedjo organov. Zato je nujno, da jim v poletnih mesecih zagotovimo stalen dostop do sveže in čiste vode. Prav tako je koristno, da postavimo več posod z vodo po domu ali dvorišču, še posebej na senčnih mestih, kjer se voda ne bo pregrevala. In poskrbimo za čim več sence tudi zanje.
.
Zelo je pomembno, da znamo prepoznati znake dehidracije pri naših ljubljenčkih, da lahko pravočasno ukrepamo. Nekateri od teh znakov so suhe dlesni, zmanjšana elastičnost kože na vratu, nenavadna utrujenost in brezvoljnost, pospešeno in težko dihanje. Če opazite katerega od teh simptomov, takoj poskrbite, da bo vaš ljubljenček pil več vode. Če se simptomi ne izboljšajo, je nujno obiskati veterinarja ....
Potepuške in ostale živali, ki jih srečujemo v našem habitatu so pogosto tiste, katerim smo ga mi odvzeli, saj naselja rastejo na področjih, kjer je prej pogosto kraljevala narava, tudi v oblikah človeške kultivacija te. Zato ne predstavljajo tujek v njem, temveč so del tega, pogosto še preden smo mi vstopili vanj. In kot se spreminjajo civilizacijski časi in pogoji življenja, se morajo s tem spreminjati tudi naše navade v odnosu do okolja, ljudi in s tem tudi živali. Mnoge stare metode »skrbi« in uporabe teh več niso primerne ali celo nezakonite (tudi inkvizicija in politične policije niso več dovoljene - kot primera razvoja družbe). Zato skrbimo za udomačene vrste živali kot je danes pravilno, kot tudi za ostale, ki so se znašle v nekoč njihovem, danes pa našem okolju. Nismo sami v njemu in smo le del tega, omejeni čas.
Kot sem že omenil, nas življenje s psi in mačkami povezuje skozi tisočletja tradicije skupnega sobivanja in sodelovanja. Naša odgovornost je, da skrbimo za njihove potrebe in s tem, ko poskrbimo za njihove osnovne potrebe, vračamo ljubezen in zvestobo, ki nam jo naši živalski prijatelji nesebično dajejo vsak dan. Naj bo to poletje priložnost, da še bolj poskrbimo za njihovo zdravje in dobro počutje kot tudi one za naše, če se le malo poglobimo v njihov način delovanja in naravne sposobnosti. In ne pozabimo na ostale prostoživeče živali – tudi te se pogosto znajdejo v pogojih brez vode. Pa naj vam bo vsem skupaj prijetno v teh poletnih dneh, na dopustu in doma.
Bojan Rojko
Animal Angels Slovenija
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.