Zakaj so v preteklosti psom rezali repe?
Včasih je bila praksa rezanja repov pri psih precej pogosta in se je izvajala iz različnih razlogov. Danes pa so se zaradi boljšega razumevanja dobrobiti živali ter strožje zakonodaje tovrstni posegi v mnogih državah prepovedali. V Sloveniji, pa tudi v drugih državah Evropske unije, velja zakon, ki popolnoma prepoveduje kupiranje repov pri vseh pasmah psov. Zakon o zaščiti živali namreč prepoveduje vsako popolno ali delno amputacijo telesnih delov, razen v primerih, ko je poseg po veterinarski presoji nujen in ga opravi veterinar.
V preteklosti so nekateri lastniki psom rezali repe iz estetskih razlogov, da bi dosegli specifičen videz pri določenih pasmah. Lovski psi so bili pogostejše tarče takšnih posegov, saj so verjeli, da je krajšanje repa bolj higiensko in varno, predvsem zaradi manjše možnosti poškodb med lovom. Drugi razlogi za kupiranje repov so vključevali preprečevanje poškodb, ki bi lahko nastale med igro ali stikom z drugimi psi.
Vendar pa številne študije kažejo, da je rezanje repov izjemno boleče, še posebej nekaj dni po posegu, in lahko povzroči dolgotrajne fizične ter vedenjske težave pri psih. Rep je namreč ključnega pomena za pasjo komunikacijo in ravnotežje. Njegovo odstranjevanje lahko negativno vpliva na sposobnost psa, da se izraža in socializira z drugimi. Pogosto slišimo primere, ko so psi, ki so jim kot mladičem skrajšali rep, kasneje v življenju imeli težave z ravnotežjem. Poleg tega živci iz hrbtenjače potekajo v rep, kar pomeni, da lahko poškodbe na tem področju povzročijo težave s hrbtenico v starosti, v nekaterih primerih pa celo inkontinenco.
Pomembno je razumeti, da s krajšanjem repa zgolj zaradi estetike ne škodujemo le psom, temveč tudi kršimo zakon. Kljub temu pa nekateri lastniki še vedno iščejo načine, kako obiti zakonodajo, pogosto tako, da svoje pse peljejo na poseg v tujino, kjer je inšpekcijski nadzor manj strog.
Zaradi vseh teh razlogov so mnoge države in organizacije za zaščito živali uvedle zakonodajo, ki strogo prepoveduje rezanje repov, razen v izjemnih primerih, ko je to medicinsko upravičeno. Te prepovedi so del prizadevanj za izboljšanje dobrobiti živali in preprečevanje nepotrebnega trpljenja.
Uredništvo Pes moj prijatelj
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.