Ste vedeli od kje izraz »PASJA VROČINA«?
Pasja vročina je obdobje, ko je skoraj nemogoče opisati vso tisto človeško nesposobnost in lenobnost, ki se nas loti ob takšnih dneh. Da so dnevi vroči, je skoraj preskromni opis, in v pogovornem jeziku se je ohranil izraz »pasja vročina« in »pasji dnevi«.
Z njim v resnici opisujemo podnebno razporeditev na severni polobli, še posebej pogosto ga uporabljajo na območju Sredozemlja, čeprav so o pasjih dnevih govorili že v starem Egiptu. Izraz so prevzeli tudi drugod in po nekaterih razlagah, ki so v veljavi v Ameriki, so to dnevi med 3. julijem in 11. avgustom, včasih so menili, da je obdobje od 6. julija do 17. avgusta in tudi stari Rimljani so te dneve imenovali pasji.
V Evropi se je pozneje uveljavilo, da se pasji dnevi začnejo 23. julija in trajajo štiri tedne, do 23. avgusta. Za takšno natančno opredelitev ne nujno vročih dni, vsekakor pa pasjih, je astronomska razlaga. Po 20. juliju začne na nebu s Soncem vzhajati tudi zvezda Sirij, Sirius v ozvezdju Velikega psa, velika sijoča zvezda belorumene barve, ena najsvetlejših zvezd in izjemno pomembna za razvoj astronomije, ki jo imenujemo kar pasja zvezda.
Že stari Rimljani so bili prepričani, da vročino povzroča prav Sirius, ki je bil pes velikega lovca Oriona. Diana, boginja lune, lova in gozdov, ki je bila zaljubljena v Oriona, je ponesreči ubila svojega ljubimca. Da ga ne bi nikoli pozabila, ga je s psom vred pripela na nebo. Pes pa je eden tistih simbolov, ki imajo pri ljudeh različne pomene, in najpogosteje ga povezujejo s tem, da prinaša nesrečo, da je povezan z demoni, ki samo škodujejo, pa tudi sicer je v številnih simbolih povezan s smrtjo. To še zlasti velja za Evropo, kjer pri Germanih čuva vhod v Niflheim, ki je kraljestvo mrtvih in dežela teme.
To so v preteklosti ljudje povezali s tem, da je vročina škodljiva, pravili so, da so ob takšnih dneh še posebno nevarni tudi psi in da so potemtakem takšni tudi ti vroči poletni dnevi.
Naj so astronomi govorili o svojih pogledih, kmetovalci so zelo zgodaj ugotovili, da je začetek teh dni tudi vremensko in kmetijsko zelo pomemben, saj se je njihov začetek ohranil v številnih pregovorih, tudi v tistem, ki se nanaša na vino: "Če pasji dnevi dež prineso, obilno sladkosti vinu vzemo."
V preteklosti se ljudje seveda niso ozirali na astronome, niso jih niti poznali, so pa verjeli v te "pasje dneve" zato, ker so bili v vročini psi res leni.
Zanimivo je, da danes bolj ali manj samo v slovenščini uporabljamo besedne zveze - vroče kot pes, pasja vročina, …
Uredništvo Pes moj prijatelj
Fotografije: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.