Svetovni dan boja proti steklini: Skupaj presezimo meje in zavarujmo življenja
28. september je dan, ko svet obeležuje že osemnajsti svetovni dan boja proti steklini – pomemben dogodek, ki spodbuja ozaveščanje o tej smrtonosni bolezni. Datum sovpada z obletnico smrti Louisa Pasteurja, znanstvenika, ki je razvil prvo cepivo proti steklini. Letos je slogan »Preseči meje stekline« opomnik, da je napredek mogoč, a zahteva sodelovanje na globalni ravni.
Steklina: Prastara, a še vedno prisotna grožnja
Steklina je ena najstarejših zoonoz, bolezni, ki se prenašajo med živalmi in ljudmi. Okužba se zgodi preko ugriza, prask ali stika s slino okužene živali. Kljub napredku, bolezen vsako leto zahteva več kot 59.000 človeških življenj, predvsem v revnejših delih sveta. 95 odstotkov vseh smrti zaradi stekline se zgodi v Aziji in Afriki, kjer so ugrizi okuženih psov glavni vzrok. Še posebej ogroženi so otroci, saj so kar 30–60 odstotkov vseh žrtev otroci, mlajši od 15 let.
Slovenija brez stekline: Zgodba o uspehu
Slovenija je med državami, ki so v boju proti steklini uspele doseči izjemen napredek. Zadnji primer stekline pri ljudeh je bil zabeležen že davnega leta 1950. Urbana steklina, ki jo širijo predvsem psi, je bila izkoreninjena kmalu po drugi svetovni vojni, zahvaljujoč obveznemu cepljenju. Silvatična steklina (gozdna različica), ki jo širijo okužene lisice, je bila nazadnje potrjena leta 2013 pri lisici. Slovenija ima danes priznan status države, proste stekline, kar je rezultat uspešnih programov cepljenja in ozaveščanja.
Letošnji slogan: Preseči meje stekline
Letošnji svetovni dan pod sloganom »Preseči meje stekline« izpostavlja potrebo po nadaljnjih prizadevanjih za odpravo te bolezni. Sodelovanje med različnimi sektorji, od veterinarskih do zdravstvenih služb, je ključno za vzpostavitev učinkovitih sistemov, ki ne bodo le nadzorovali stekline, ampak tudi druge zoonoze, ki ogrožajo javno zdravje. To se ujema s pobudo »Eno zdravje«, ki povezuje zdravje ljudi, živali in okolja.
Kako lahko pomagamo?
Prvi korak je, da poskrbimo za cepljenje naših ljubljenčkov. Slovenija zahteva obvezno cepljenje psov proti steklini, kar je ključno za ohranitev našega statusa, proste bolezni. Prav tako je pomembno, da izobražujemo javnost o nevarnosti stika z divjimi živalmi, predvsem lisicami, in spodbujamo odgovorno ravnanje ob morebitnih ugrizih ali praskah neznanih živali.
Programi cepljenja lisic, ki vključujejo polaganje vab s cepivom iz zraka, so se v Sloveniji izkazali za izjemno učinkovite, kar je pripomoglo k znatnemu upadu primerov gozdne stekline. Vendar pa je za dolgoročno ohranitev statusa države, proste stekline, še naprej potrebno tesno sodelovanje med veterinarskimi in zdravstvenimi službami.
Svet brez stekline: Skupen cilj
Kljub velikim uspehom v Sloveniji, se moramo zavedati, da bolezen ne pozna meja. Globalno sodelovanje je bistvenega pomena, saj lahko le s preseganjem geografskih, socialno-ekonomskih in izobraževalnih ovir dosežemo popolno odpravo stekline po vsem svetu. Svetovni dan boja proti steklini je odlična priložnost, da se vsi – od posameznikov do držav – ponovno zavežemo temu cilju.
Z odgovornim ravnanjem in ozaveščanjem lahko prispevamo k varnejšemu svetu za nas in naše ljubljenčke. Steklina je bolezen, ki jo lahko premagamo – presezimo meje in zavarujmo življenja.
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.