Nemški bokser

Bokserji so družabni psi, ki uživajo v bližini ljudi. Njihova igrivost in energičnost jih naredita odlične spremljevalce za aktivne družine. Čeprav so zaščitniški, so tudi zelo ljubeči in radi preživljajo čas z družinskimi člani.

Povprečne teža, velikosti in pričakovana življenjska doba pasme:

  • Teža: 24 – 35 kg
  • Višina: 53 – 63 cm
  • Življenjska doba: do 12 let

 

Glavne značilnosti pasme:

  • Poreklo: Nemški bokser izvira iz 19. stoletja, kjer je bil sprva uporabljen za različne naloge, kot so pasji boji, preganjanje živine in lov na velike plenilce. Njegovi predniki so angleški buldog in danes izumrli mastifi, znani kot bullenbeiszer in barenbeiszer. V drugi polovici 20. stoletja je pasma postala priljubljena po vsem svetu. Bokser je danes cenjen kot družinski pes, dober čuvaj, policijski, vojaški in reševalni pes.
  • Karakter: Nemški bokserji so znani po svoji igrivosti, živahnosti in visoki inteligenci. So izjemno zvesti, ljubeči in predani svoji družini, vendar ne prenašajo dolgotrajne osamljenosti. Ti psi so zaščitniški in zadržani do tujcev, zaradi česar so dobri čuvaji.
  • Ujemanje z drugimi živalmi: Bokserji se ob ustrezni socializaciji dobro ujemajo z drugimi psi. Z domačimi živalmi, s katerimi so odrasli, se lahko dobro razumejo, vendar je zaradi njihovega lovskega nagona potrebna previdnost pri stikih z manjšimi prostoživečimi živalmi, saj jih lahko lovijo.
  • Sobivanje z otroki: Bokserji so znani po svoji nežnosti do otrok. Radi se igrajo in so zelo potrpežljivi, kar jih naredi primerne za družine z otroki vseh starosti. Vendar pa je zaradi njihove velikosti priporočljivo, da se igro z manjšimi otroki nadzoruje, da ne pride do nenamernih poškodb.
  • Dlaka in nega: Dlaka je kratka, sijoča in gladka, barvno pa se giblje od rjavih, rdečkastih do progastih odtenkov, pogosto z belimi lisami na določenih predelih. Značilna je tudi črna maska na obrazu. Nega je preprosta. Redno krtačenje ali brisanje z brisačo je dovolj za odstranjevanje odmrle dlake in umazanije. Kopanje je potrebno le redko, saj je bokser zelo čist pes. Posebno pozornost namenite krajšanju krempljev, negi ušes in čiščenju obraznih gub, da preprečite vnetja.
  • Zdravje: Nemški bokserji so nagnjeni k številnim zdravstvenim težavam, kot so prirojene srčne bolezni, težave s ščitnico, napihnjenost in zasuk želodca. Skrbno izbrana prehrana in ustrezna nega lahko pomagata zmanjšati tveganje za te težave. Poleg tega so pogoste tudi alergije na hrano, pri starejših psih pa se lahko pojavijo tumorji in rak. Posebno pozornost je potrebno posvetiti zdravju oči, saj se lahko pri mladičkih pojavi entropija.
  • Vzgoja: Bokserji so hitro učljivi psi, vendar lahko zaradi svoje trmoglavosti včasih zahtevajo več potrpežljivosti. Šolanje je najbolje začeti zgodaj, ko je pes še obvladljive velikosti. Pomembna je doslednost in uporaba pozitivnih metod, kot so spodbude in nagrade. Bokserji se dobro odzivajo na priboljške in pohvale, vendar ne prenesejo kaznovanja.
  • Potrebe po aktivnostih: Bokserji so energični psi, ki potrebujejo veliko dnevne aktivnosti. Vsaj eno uro na dan je treba posvetiti igri, teku ali dolgim sprehodom, da bodo doma mirni in zadovoljni. Idealno je, če imajo možnost prosto tekati po varno ograjenem vrtu, saj jim le sprehodi ne zadostujejo.
  • Primeren bivalni prostor: Nemški bokserji se najbolje počutijo v notranjih prostorih, saj slabo prenašajo ekstremne temperature. Pesjak ni primeren zanje, idealen pa je dom z ograjenim vrtom, kjer lahko bokser čez dan porabi odvečno energijo. Prav tako se lahko prilagodijo življenju v stanovanju, če imajo dovolj zunanje aktivnosti, vendar so bolj primerni za večja stanovanja zaradi svoje velikosti.
  • Posebnosti pasme: Ko se bokser postavi na zadnje tace, uporabi sprednje šape kot roke (kot bi se tepel), zato mu tudi pravimo bokser. Nekateri bokserji se rodijo povsem beli, vendar so ti psi pogosto gluhi, zato niso primerni za razstave in vzrejo, lahko pa tekmujejo v drugih disciplinah. Boksarji imajo enega najdaljših obdobij mladiča med vsemi pasmami. Čeprav veljajo kot odrasli od približno 15 meseca dalje, potrebujejo približno tri leta, da dosežejo popolno zrelost.

Fotografije: Dreamstime

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.