23.10.2024

Sterilizacija in kastracija rešujeta problem brezdomnih mačk in psov

Sterilizacija in kastracija sta ključna koraka v odgovornem skrbništvu živali, še posebej ko govorimo o reševanju problema brezdomnih psov in mačk. Kljub naraščajoči ozaveščenosti o njunem pomenu, se številni ljudje še vedno soočajo z napačnimi prepričanji, kot so na primer, da gre za nepotrebno zapravljanje denarja ali da mora psička vsaj enkrat v življenju imeti mladiče. Resnica je ravno nasprotna. Cena teh posegov je bistveno nižja od stroškov, povezanih z oskrbo legla in kasnejšo veterinarsko nego živali. Poleg tega, iz zdravstvenega vidika, psička ni nujno, da ima leglo – brejost in kotitev lahko prineseta zaplete, ki jih je bolje preprečiti.

 

Zakaj je sterilizacija in kastracija tako pomembna?

Sterilizacija in kastracija sta pomembna iz več razlogov. Najprej in predvsem, preprečujeta rojstvo neželenih mladičev, kar neposredno zmanjšuje število brezdomnih živali. Ko poskrbite, da vaša žival ne more imeti potomcev, omogočite več živalim v zavetiščih možnost posvojitve in boljše življenje. Pomanjkanje domov za živali pomeni, da mnogi mladiči končajo v zavetiščih, kjer jih oskrbujejo z omejenimi sredstvi, ki jih v veliki meri financiramo državljani. Posega pa imata tudi številne pozitivne vplive na zdravje vašega ljubljenčka, kot so preprečevanje določenih bolezni in izboljšanje vedenja.

 

Poleg tega, sterilizacija in kastracija nista le stvar izbire – v Sloveniji zakon zahteva, da skrbniki preprečimo rojstvo nezaželenih živali. Zakon o zaščiti živali (11. člen) določa, da mora skrbnik zagotoviti osamitev, kontracepcijo, sterilizacijo ali kastracijo svoje živali, da bi preprečil rojstvo neželenih mladičev. Če mladiči ne ostanejo pri vas, pomeni, da niso zaželeni, in dolžnost skrbnika je, da to prepreči.

 

Kaj prinašata sterilizacija in kastracija?

Poleg očitne koristi, da preprečujeta rojstvo nezaželenih živali, imata oba posega številne pozitivne vplive na zdravje in vedenje psov in mačk. Sterilizacija in kastracija močno zmanjšata tveganje za določene bolezni, kot so rak jajčnikov, maternice, testisov in prostate, pa tudi vnetja teh organov. Prav tako zmanjšata verjetnost za razvoj agresivnega vedenja, potepanje in stres, ki ga povzroča iskanje partnerjev med obdobjem gonjenja.

 

Sterilizacija pri samicah močno zmanjša tveganje za razvoj raka na mlečni žlezi, še posebej če je poseg opravljen pred prvo gonitvijo, saj se tveganje zmanjša kar za 95 %. Prav tako preprečuje navidezno brejost, piometro (gnojno vnetje maternice) in druge bolezni, povezane z reproduktivnimi organi.

 

Pri samcih kastracija ne samo, da preprečuje neželene potomce, ampak tudi zmanjša tveganje za pojav raka na prostati, testisih in drugih spolnih organih. Kastrirani psi so manj nagnjeni k agresiji, potepanju in markiranju teritorija, kar prispeva k njihovemu boljšemu vedenju in varnosti.

 

Postopek in okrevanje

Sterilizacija in kastracija sta rutinska posega, ki ju veterinarji izvajajo v splošni anesteziji, kar pomeni, da žival med posegom ne čuti bolečine. Pri sterilizaciji samic veterinar odstrani jajčnike in maternico, pri kastraciji samcev pa se odstranijo moda. Oba posega preprečujeta nastajanje spolnih hormonov, ki so odgovorni za reprodukcijo in številne vedenjske vzorce.

 

Po operaciji se živali običajno zelo hitro opomorejo. Štirinožec lahko še isti dan gre domov, kjer bo potreben nekajdnevni počitek. Živali po operaciji običajno nosijo ovratnik, da si ne bi lizale rane in s tem povzročile morebitnih zapletov. Že po nekaj dneh se večina psov in mačk obnaša povsem normalno in nadaljuje življenje kot prej, brez negativnih posledic.

 

Miti in resnice

Eden izmed najbolj razširjenih mitov je, da mora psička imeti vsaj eno leglo. Kot smo že omenili, ni nobene zdravstvene osnove za to, saj brejost in kotitev prinašata svojevrstna tveganja. Prav tako nekateri skrbniki verjamejo, da bosta sterilizacija ali kastracija negativno vplivali na vedenje njihove živali ali povzročili debelost. Resnica je, da se vedenje običajno izboljša – živali so mirnejše, manj agresivne in manj nagnjene k potepanju, medtem ko debelost lahko preprečite z ustrezno prehrano in gibanjem.

 

Sterilizacija in kastracija nista le pomembna odločitev za zdravje in dobrobit vašega ljubljenčka, ampak tudi ključen korak v reševanju problematike brezdomnih živali. Z izbiro tega posega pomagate preprečevati rojstvo tisočih neželenih mladičev, ki bi se drugače soočili z negotovim in pogosto kratkim življenjem. Poleg tega prispevate k zmanjševanju števila zapuščenih živali v zavetiščih in na ulicah ter hkrati izboljšate kakovost življenja svojega ljubljenčka. S tem, ko skrbimo za sterilizacijo in kastracijo, delamo korak naprej k bolj odgovornemu skrbništvu in boljši prihodnosti za vse živali.

 

Uredništvo Pes moj prijatelj

Fotografija: Dreamstime

 

Lidl SlovenijaPes moj prijatelj in Zavod Naš kuža so se tudi letos povezali, da bi brezdomnim kosmatincem ustvarili boljši svet. Z odgovornim skrbništvom skupaj poskrbimo za lepšo pasjo in mačjo prihodnost brezdomnih tačk. Z deljenjem ozaveščevalnih vsebin in s poslanim sms sporočilom TACKE5 na 1919 lahko pomagate tudi vi. Zbiranje za donacijo Zavodu Naš kuža bo potekalo na Lidlovih družbenih omrežij (FB in IG). Za vsak klik na anketo in všeček različnih vsebin, bo Lidl Slovenija zavodu doniral 10 centov.

Deli s prijatelji

Komentiraj

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.