Svetovni dan sterilizacije in kastracije: Odgovornost vsakega skrbnika
Vsako leto na zadnji torek v februarju obeležujemo svetovni dan sterilizacije in kastracije živali. Ta pomemben dan nas opominja na ključno vlogo, ki jo imata sterilizacija in kastracija pri preprečevanju prenatrpanosti zavetišč ter zmanjševanju števila zapuščenih in brezdomnih živali.

Zakaj je sterilizacija in kastracija tako pomembna?
Vsako leto se na svetu skotijo milijoni psov in mačk, za katere ni dovolj domov. Mnogi končajo na ulici, v zavetiščih ali pa se soočajo s krutimi usodami. Nezaželeni mladiči pomenijo tudi povečane stroške za občine in družbo kot celoto. Z enostavno odločitvijo za sterilizacijo ali kastracijo lahko odgovorni skrbniki pomagajo rešiti to problematiko.
Poleg preprečevanja nezaželenih legel poseg prinaša tudi mnoge zdravstvene in vedenjske koristi. Pri samicah zmanjša tveganje za raka na mlečnih žlezah, maternici in jajčnikih ter odpravi tveganje za piometro, resno okužbo maternice. Pri samcih pa zmanjša tveganje za raka na prostati in testisih ter zmanjša agresivno vedenje in nagnjenost k potepanju.
Kaj pravi slovenska zakonodaja?
Po Zakonu o zaščiti živali je skrbnik dolžan preprečiti rojstvo nezaželenih mladičev. To pomeni, da mora poskrbeti za osamitev, kontracepcijo ali sterilizacijo/kastracijo svoje živali.
"Skrbnik hišnih živali mora z zagotovitvijo osamitve, kontracepcije, sterilizacije ali kastracije preprečiti rojstvo nezažlenih živali." (11. člen Zakona o zaščiti živali)
Razbijamo mite!
Mnogi skrbniki imajo pomisleke glede sterilizacije in kastracije, ki pa pogosto temeljijo na mitih. Tukaj so najpogostejši:
- "Moj ljubljenec se bo zredil in postal len." To ni res. S pravilno prehrano in zadostno telesno aktivnostjo teža ostane pod nadzorom.
- "Psica naj ima vsaj eno leglo pred sterilizacijo." Ni res. Sterilizacija pred prvo gonitvijo zmanjša tveganje za raka na mlečnih žlezah kar za 95 %!
- "Samec ne potrebuje kastracije, saj nima mladičev." Samec lahko oplodi več samic in tako povzroči rojstvo veliko nezaželenih mladičev.
- "Sterilizacija in kastracija spremenita karakter živali." Res je, da lahko poseg zmanjša agresivnost in potepanje, a karakter psa ali mačke določata predvsem genetika in vzgoja.
Kako poteka poseg?
Sterilizacija in kastracija sta rutinska kirurška posega, ki ju izvaja veterinar pod splošno anestezijo. žival pred posegom ne sme jesti, da preprečimo morebitne zaplete. Po operaciji je pomembno, da skrbnik poskrbi za mirno okrevanje, higieno rane in upošteva navodila veterinarja.
Postanimo odgovorni skrbniki!
Odločitev za sterilizacijo ali kastracijo je ena najpomembnejših, ki jih lahko sprejmemo za zdravje in dobrobit svojega ljubljenčka ter za preprečevanje trpljenja brezdomnih živali. Ob svetovnem dnevu sterilizacije in kastracije živali zato pozivamo vse skrbnike, da razmislijo o tem posegu in o njegovem pomenu.
Sprejmimo odgovorne odločitve in pomagajmo ustvariti boljši svet za naše živalske prijatelje!
Uredništvo Pes moj prijatelj
Fotografija: Dreamstime
Komentiraj
Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Uredništvo si pridržuje pravico do izbrisa komentarjev, ki žalijo, javno spodbujajo sovraštvo, razdor ali nestrpnost, so prekomerno obsceni, oglašujejo, na kakršenkoli način kršijo zakonodajo Republike Slovenije ali huje kršijo splošne pogoje uporabe spletnega portala.